
| verykool s351 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.9 x 62.7 x 12.7 mm (4.60 x 2.47 x 0.5 in) |
| Weight | 90.5 g (3.21 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Platform | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 144 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black/Green |