
| verykool s3501 Lynx - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, November. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.4 x 60.2 x 12.5 mm (4.46 x 2.37 x 0.49 in) |
| Weight | 88.5 g (3.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6571 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Yellow, Blue |