
| verykool s135 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 45 x 12.3 mm (4.25 x 1.77 x 0.48 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |