
| verykool RS90 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144 x 75.6 x 12.1 mm (5.67 x 2.98 x 0.48 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~51.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black |