
| verykool R80L Granite II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.9 x 47.3 x 14.6 mm (4.33 x 1.86 x 0.57 in) |
| Weight | 73.7 g (2.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IPX5 water and shock resistant Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~34.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Secondary 1" display on the back | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/WAV/MP4 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |