
| verykool R800 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 216 x 125 x 11 mm (8.50 x 4.92 x 0.43 in) |
| Weight | 417 g (14.71 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IPX5 water and shock resistant | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~51.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| CPU | 800 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |