
| verykool R28 Denali - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132 x 48.5 x 15 mm (5.20 x 1.91 x 0.59 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| CPU | 611 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.264 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.83 W/kg (head) 1.28 W/kg (body) |