
| verykool R27 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.4 x 51.5 x 15.6 mm (4.39 x 2.03 x 0.61 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 144p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, built-in antenna |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV/MP4 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.33 W/kg (head) 1.28 W/kg (body) |
| Price | About 60 EUR |