
| verykool R16 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012. Released 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.9 x 47.3 x 14.6 mm (4.33 x 1.86 x 0.57 in) |
| Weight | 73.7 g (2.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IPX5 splash resistant | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/MP4 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black/Orange, Black/Blue |