
| verykool i800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | Tri-Band HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 58.5 x 13.2 mm (4.37 x 2.30 x 0.52 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 40MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | A-GPS only |
| Radio | No |
| USB | 1.2 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| TV Out MP3/MP4/3GP player Organizer Unit & currency converter SNS applications Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |