
| verykool i607 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 59 x 11 mm (4.37 x 2.32 x 0.43 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~23.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Analog TV MP3/WAV player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White/ various backs |