
| verykool i601 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 55 x 12.4 mm (3.94 x 2.17 x 0.49 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~22.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | |
| MP3/WAV player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 550 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Lime |