
| verykool i330 Sunray - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.8 x 52.3 x 17.8 mm (4.24 x 2.06 x 0.70 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276W |
| CPU | 411 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 144p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP4/MP3/H.264 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red |
| SAR EU | 0.48 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |