
| verykool i316 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89 x 44 x 16.4 mm (3.50 x 1.73 x 0.65 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~26.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Light green |