
| verykool i315 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (optional) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 37 x 20 mm (3.15 x 1.46 x 0.79 in) |
| Weight | 76.5 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~24.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Dedicated music keys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 2GB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.2 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/MP4/3GP player Organizer Voice memo Unit & currency converter Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Gray |