
| verykool i305 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 46.5 x 16.5 mm (3.54 x 1.83 x 0.65 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.5 cm2 (~25.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~101 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/3GP player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red |