
| verykool i285 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 57 x 12.1 mm (4.61 x 2.24 x 0.48 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 80MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.2 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/AAC+ player MP4/3GP player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Gray |