
| verykool i129 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 48.4 x 14 mm (4.47 x 1.91 x 0.55 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~17.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red, Pink, Yellow, Green |