
| verykool i121 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 44 x 13 mm (4.29 x 1.73 x 0.51 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 650 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Dark blue, Light blue, Lime, Green, Yellow, Red |