
| verykool i115 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 1900 - SIM 2 (optional) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 45.5 x 14 mm (4.21 x 1.79 x 0.55 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.1 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/3GP player Organizer Unit & currency converter Predictive text input Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Green |