
| Vertu Signature Touch (2015) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| TD-SCDMA | |
| 4G bands | 1, 5, 7, 8, 13, 17, 20, 25, 28, 29, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155 x 74 x 10.8 mm (6.10 x 2.91 x 0.43 in) |
| Weight | 225-236 g (8.32 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Titanium body (forged grade 5) and luxurious calf leather covered rear panel | |
| Display | |
| Type | Sapphire crystal glass |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 21 MP, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3160 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 Wireless (Qi) |
| Misc | |
| Colors | Jet Calf, Garnet Calf, Grape Lizard, Pure Jet Lizard, Jet Alligator, Pure Navy Alligator, Clous de Paris Alligator, Pure Jet Red Gold |
| Price | About 9000 EUR |