
| Vertu Signature - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 42 x 15.5 mm, 78 cc (4.80 x 1.65 x 0.61 in) |
| Weight | 173 g - 215 g (7.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFD, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | |
| 220 calendar notes 100 SMS | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Games | Yes |
| Languages | English, French, Italian, German, Spanish, Chinese |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 5900 EUR |