
| Vertu Constellation 2006 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2006, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 45 x 15.7 mm, 66 cc (4.29 x 1.77 x 0.62 in) |
| Weight | 140 g / 160 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | |
| 220 calendar notes 100 SMS | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Languages | English, French, Italian, German, Spanish, Chinese |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Audio/video player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Pink, Dark Brown, Tan, Black, Yellow Gold |
| Price | About 2800 EUR |