
| Unnecto Shell - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 60 x 14.3 mm (4.39 x 2.36 x 0.56 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~22.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |