
| Unnecto Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 60 x 11.5 mm (4.41 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Nimbuzz Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |