
| Unnecto Drone X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 61 x 10.5 mm (4.53 x 2.40 x 0.41 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Music play | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue |