
| Unnecto Drone - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102.6 x 56.4 x 12.4 mm (4.04 x 2.22 x 0.49 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 3.2 inches, 3.20, 29.1 cm2 (~50.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black/black, black/silver, black/white |