
| Unnecto Air 5.0 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143.5 x 71.6 x 7.9 mm (5.65 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 127.6 (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 12 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Music play | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gray |