
| Ulefone Tab A8 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, January 11 |
| Status | Available. Released 2023, January 11 |
| Body | |
| Dimensions | 238.7 x 157.5 x 7.4 mm (9.40 x 6.20 x 0.29 in) |
| Weight | 483 g (1.06 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6762V/WD (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6580 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 180 EUR |