
| Ulefone Tab A10 Pro - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, November |
| Status | Available. Released 2024, November |
| Body | |
| Dimensions | 237.7 x 156.5 x 7.8 mm (9.36 x 6.16 x 0.31 in) |
| Weight | 446 g (15.73 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT8786 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6600 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| EU LABEL | |
| Energy | Class F |
| Battery | 67:09h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class D (52 falls) |
| Repairability | Class B |