
| Ulefone T2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, August. Released 2019, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 167.6 x 80.3 x 8.7 mm (6.60 x 3.16 x 0.34 in) |
| Weight | 197.2 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches, 112.0 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~377 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, f/1.8, (wide), AF 8 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 18W wired 10W wireless |
| Misc | |
| Colors | Bordeaux Red, Glacier Blue |