
| Ulefone Power Armor 14 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, October 15 |
| Status | Available. Released 2021, October 15 |
| Body | |
| Dimensions | 175.6 x 82.5 x 17.2 mm (6.91 x 3.25 x 0.68 in) |
| Weight | 358.2 g (12.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 20 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.78", 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.8, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging | 18W wired 15W wireless |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |