
| Ulefone Note 9P - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat7 300/150 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2020, July 27. Released 2020, July 27 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 166 x 76.7 x 9.2 mm (6.54 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz & 4x1.5 GHz) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 16 MP, f/2.2, AF 5 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Misc | |
| Colors | Aurora Blue, Midnight Green, Black |
| SAR | 0.29 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |