
| Ulefone Note 10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, January 21 |
| Status | Available. Released 2021, January 21 |
| Body | |
| Dimensions | 165.2 x 76.7 x 9.7 mm (6.50 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 8 MP, f/2.0, AF 5 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Aurora Green |
| Price | About 120 EUR |