
| Ulefone Armor X2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, December. Released 2018, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 163 x 76.6 x 13.9 mm (6.42 x 3.02 x 0.55 in) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810G compliant | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP, f/1.8, (wide), AF 5 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Dark Gray, Rose Gold |