
| Ulefone Armor Pad - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, March 22 |
| Status | Available. Released 2023, March 22 |
| Body | |
| Dimensions | 213 x 128.8 x 14 mm (8.39 x 5.07 x 0.55 in) |
| Weight | 560 g (1.23 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7650 mAh, removable |
| Charging | 18W Wired |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |
| EU LABEL | |
| Energy | Class F |
| Battery | 83:38h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |