
| Ulefone Armor Mini 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2021, January 18 |
| Status | Available. Released 2021, January 29 |
| Body | |
| Dimensions | 138 x 62.5 x 16.6 mm (5.43 x 2.46 x 0.65 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m Flashlight MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~20.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6261D |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
| eMMC | |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.4 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP4 player MP3/WAV/AAC player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Dark Gray, Camouflage |
| Price | About 40 EUR |