
| Ulefone Armor 8 5G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, September 21 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810G compliant | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 2 other unknown cameras |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Unknown camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor, coulombmeter |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5080 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Orange, Red |