
| Ulefone Armor 15 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE Cat13 300/150 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2022, July 27 |
| Status | Available. Released 2022, August 10 |
| Body | |
| Dimensions | 170.2 x 79.6 x 18.2 mm (6.70 x 3.13 x 0.72 in) |
| Weight | 346 g (12.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant Built-in wireless earbuds housed inside the top side of the phone; charging | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, (wide), 1.4?m 13 MP, f/2.4, 106? (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0?m |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6600 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Meteorite Black, Tech Blue, Sport Red |
| Price | About 300 EUR |