
| Ulefone Armor 11 5G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, February 18 |
| Status | Available. Released 2021, March 08 |
| Body | |
| Dimensions | 163.8 x 81.6 x 14.2 mm (6.45 x 3.21 x 0.56 in) |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| Build | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810G compliant | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| Platform | |
| OS | Android 10, planned upgrade to Android 11 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| Main Camera | |
| Penta | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 125? (ultrawide) 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.78", 1.0µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5200 mAh |
| Charging | 18W wired 10W wireless |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 480 EUR |