
| Toshiba TS808 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 47 x 23 mm (3.86 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 48.8 x 36.6 mm, 17.8 cm2 (~38.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Second external mono STN display (96 x 160 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| MP3 player TV-out Voice memo Predictive text input Photo editor Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 2 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Black |