
| Toshiba G810 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 58 x 14 mm (4.33 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.83 inches, 24.8 cm2 (~38.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~141 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (IE) |
| Pocket Office MP3/ACC+ player Photo editor Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 220 EUR |