
| Toshiba G450 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 36 x 16 mm (3.86 x 1.42 x 0.63 in) |
| Weight | 57 g (2.01 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphics |
| Size | |
| Resolution | 96 x 39 pixels |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm MSM6280 |
| CPU | ARM 9 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | |
| Call records | |
| Internal | 160MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3, AAC, AAC+, eAAC+ player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 2 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White |
| Price | About 130 EUR |