
| Toshiba Excite 7c AT7-B8 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 199 x 119.8 x 10.9 mm (7.83 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 354.4 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3168 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable (13 Wh) |
| Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 70 EUR |