
| Toshiba 903T - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 50 x 25 mm (4.37 x 1.97 x 0.98 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Second external 1.1-inch TFT display, 65K colors, (112 x 112 pixels) Rotate 180 deg display | |
| Memory | |
| Card slot | SD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3 player PC Sync TV-out Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 5.4 h |
| Misc | |
| Colors | Blaze Orange, Deep Sea Blue, Haze White |