
| Toshiba 705T - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 47 x 23 mm (3.86 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Second external mono display (160 x 96 pixels) Wallpapers and mail animations | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player TV-out Electronic dictionary Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Shell White, Urban Black |