
| Thuraya SG-2520 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| SATELLITE | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138.5 x 53 x 18.8 mm (5.45 x 2.09 x 0.74 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~15.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Platform | |
| OS | WinCE 4.2 |
| Memory | |
| Card slot | SD ( 128 MB included ) |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Downloadable polyphonic, MP3, WAV, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| MP3/AAC/MP4/AMR player eZi Text Input Organizer Voice memo File browser | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1280 mAh battery |
| Stand-by | Up to 75 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Light Silver, Dark Gray |