
| Telit T90 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85 x 43.5 x 21.9 mm (3.35 x 1.71 x 0.86 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second OLED LCD (96 x 64 pixels) with 4 color Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA, 180 deg. rotating lens |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | |