
| Telit t650 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 44 x 17 mm (3.54 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second CSTN display, 65K colors, 96 x 96 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 10 received, dialed and missed calls |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA, rotating lens |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |