
| Telit t210 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 45 x 24 mm (3.66 x 1.77 x 0.94 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Second CSTN display, 4096 colors, 96 x 64 pixels Downloadable animation | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 10 received, dialed and missed calls |
| Internal | 4MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |